تبلیغات
سم شناسی دانشگاه تربیت مدرس - کاهش شنوایی در اثر سمیت دارویی
جمعه 27 خرداد 1390

کاهش شنوایی در اثر سمیت دارویی

   نوشته شده توسط:    

                                   

سمیت دارویی یکی از علل روزافزون کاهش شنوایی از نوع عصبی است. داروهایی که بیشتر از بقیه به عنوان مسئول این حالت شناخته شده اند؛ شامل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزیدها مانند: جنتامایسین، آمیکایسین و نیز داروهای سالیسیلاتها که تحت عنوان مسکن ها به طور شایع مصرف می شوند یا همان آسپرین و خانواده داروهای مربوط به آن می باشند. سمیت گوشی ناشی از داروهایی مانند جنتامایسین بیشتر از سایر داروها مورد مطالعه قرار گرفته است.

گر چه این دارو به طور ضعیف از دستگاه گوارش مورد جذب قرار می گیرند اما تجویز خوراکی این داروها نیز می تواند به رخ دادن پاسخهای اتوتوکسیک منجر شود. همین قضیه در هنگام مصرف این داروها برای شستشو دادن یک زخم نیز صدق می کند، زیرا مقدار داروهای جذب شده ممکن است برای بوجود آوردن کاهش شنوایی کافی باشد. از آنجا که این دارو از کلیه دفع می گردد، هر گونه اختلال در کلیه باعث اثر گذاری بر روی گوش می شود. این دارو بر روی سلولهای گیرنده صدا اثر گذاشته، باعث تخریب و از بین رفتن آنها می گردد. کاهش شنوایی در مصرف این دارو معمولاً در فرکانس های بالا ـ حدود 4000 هرتز ـ اتفاق می افتد. این فرکانس جزء فرکانس های شنیداری نیست، به این خاطر فرد متوجه کاهش شنوایی خود نمی شود و این موضوع باعث تداوم مصرف دارو توسط فرد و پزشک وی می گردد که در نهایت فرکانس های پائین و گفتاری نیز درگیر می شوند. کاهش شنوایی در این زمان دائمی و شدید خواهد بود.

نکته بسیار مهم آن است که اثرات سمی این دارو می تواند در خلال تجویز دارو قابل کشف نباشند و روزها و هفته ها بعد از خاتمه درمان پدیدار شوند. سمیت داروها بر روی گوش معمولاً باعث کاهش شنوایی 2 طرفه می گردد اما می تواند حالت یکطرفه نیز اتفاق بیفتد.

 

 

داروی دیگری که باعث کاهش شنوایی عصبی می گردد، داروهای ضدّ التهابی مانند آسپرین است که بخصوص در بیماران دریافت کننده مقادیر بالای این داروها سبب بوجود آمدن یک کاهش گذرای شنوایی و وزوز گوش می شوند. با این وجود، در اغلب موارد هم کاهش شنوایی وهم وزوز گوش با قطع کردن مصرف دارو ناپدید می شوند.

 

کاهش ناگهانی شنوایی:

ناشنوایی ناگهانی ممکن است به طور آنی در فردی که فاقد کاهش شنوایی قبلی است، رُخ بدهد. کاهش شنوایی معمولاً در این موارد شدید است. برخی از بیماران درابتدا دچار احساس یک صدای کلیک مانند یا وزوز در یک گوش خود می شوند و به این امر پی یم برند که ناشنوا شده اند. برخی نیز سالم خوابیده و با ناشنوایی در یک گوش خود بیدار می شوند و نمی دانند که چه هنگام ناشنوایی آنها رُخ داده است. گاهی از اوقات این مسئله با حالت سرگیجه همراه می شود. متعاقباً در یک مدت چند روزه یا چند هفته ای، این کاهش چشمگیر شنوایی ممکن است تخفیف یافته و یا در برخی از موارد به طور کامل بهبودی پیدا کند. وزوز گوش نیز ممکن است در بیماران وجود داشته باشد. در مورد علت ایجاد این بیماری علل احتمالی فراوانی وجود دارد ولیکن هنوز علت قطعی مشخص نشده است. از جمله علل احتمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- رُخ دادن تغییراتی در محیط فیزیکی، مثل اعمال جراحی، استرس و مسافرت

2- بیماریهای ویروسی

3- بیماریهای عفونی

4- داروها

5- اختلالات ایمنی

درمان ناشنوایی ناگهانی متنوع است اما هنوز درمان مشخصی برای این بیماری شناخته نشده است و بایستی برای هر فرد، درمان خاصی را اجرا نمود. اما یکی از مؤثرترین درمانها، استراحت و پرهیز از استرس می باشد. مطالعات وسیع نشان داده اند که تقریباً تمامی بیماران مبتلا به کاهش ناگهانی شنوایی، افرادی هستند که در معرض شرایط استرس زا قرار دارند.

توصیه های لازم برای افراد مبتلا به کاهش شنوایی عصبی

کاهش شنوایی عصبی درمان طبی و یا جراحی ندارد و می بایست از پیشرفت و شدیدتر شدن کاهش شنوایی جلوگیری کرد. برای این منظور می بایست:

·         سر و صدای محیط کار به حداقل برسد. حداقل سر و صدای مناسب برای 8 ساعت کار، 85 دسی بل است.

·         استفاده از قالبهای گوش جهت محافظت از سر و صدا از پنبه ها مؤثرترند.

·         می بایست از حوادث انفجاری یا انفجارات مدار اطراف سر اجتناب کرد.

·         صداهای ممتد اثر تخریب بیشتری از صداهای متناوب دارند.

·         در رژیم غذایی می بایست نمک کمتر استفاده کرد و نیز از استعمال دخانیات و الکل خودداری نمود.

 

 

 


دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 08:03 ب.ظ
باسلام
من23سال داشتم که با مصرف48ساعت. هر8ساعت3عدد قرص مترونیدازول دچار وزوز گوش انی وشدید شدم و با بستری بیمارستان متوجه شدن صدمه حسی عصبی بوده و من صداهای زیر رو از دست دادم و از سعک استفاده میکنم
پس ازین اتفاق کسایی رو پیدا کردم که اونها نیز پس از مصرف همین دارو دچار وزوز گوش وافت شنوایی شدن
دکتر دانشی هم متخصص عصب گوش این موضوع رو تایید کرد
به امید اینکه این دارو نیز در ضمره داروهای سمی گوشی ثببت شود
درضمن FDA امریکا و سایتehealthmeنیز افرادی رو با داروی مترونیدازول که دچار افت شنوایی حسی عصبی شدن رو ثبت کردن
MEHDI
سه شنبه 15 فروردین 1391 02:26 ق.ظ
SALAM
KHEILI MAMNUN
AM
mina
دوشنبه 10 مرداد 1390 05:44 ب.ظ
salam...merc ...ali bood :)
پاسخ : salam khahesh mikonam omidvaram mofid boode bashe
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر