تبلیغات
سم شناسی دانشگاه تربیت مدرس - اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر
چهارشنبه 1 شهریور 1391

اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر

   نوشته شده توسط:    

عماد جعفرزاده

آلزایمر رایج ترین فرم بیماری دمانسی در پیری است که با مشخصه ی پیشرفت از دست دادن حافظه و ظرفیت ادراکی همراه است که باعث مختل شدن کارهای روزانه می شود و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیماری AD باویژگی های زیر مشخص می شود:

1-بهم خوردن هموستاز متابولیسم بیوملکول ها

2-تجمع خارج سلولی  سمی

3-تجمع داخل سلولی پروتئین فسفریله تائو وکمبود سیناپس

مهمترین یافته پاتولوژیک در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر رسوب پپتید آمیلویید بتا  می با شد که باعث مرگ نرونها می شود. این پپتید در مغز مبتلایان به آلزایمر دردرون پلاکهای موسوم به پلاکهای پیری به صورت پپتید42-1اسید آمینه ای وبه شکل متراکم شده وجود دارد.

آمیلوئید بتا از پروتئین پیش ساز آمیلوئید  حاصل می شود. دو فرم عمده از  که در شرایط طبیعی وجود دارد فرم 40 و 42 اسید آمینه است.

در افراد نرمال  تولید شده تنوع کمتری دارد و بیشتر  است در حالی که در AD موتاسیون های متعدد در 3 ژن (APP- PSEN1-PSEN2)  که مسئول تولید  هستند سطح کلی آن را افزایش می دهند و یا اینکه  به تنهایی افزایش می یابد.

امیلوئید بتا طی فرایندی پروتئولیتیک از پروتئین پیش ساز خود که یک گلیکوپروتئین عرض غشائی است و APPنام دارد شکل می گیرد APPتوسط 3انزیم پروتئولیتیک شکسته می شود روند طبیعی و عادی ان اینست که ابتدا توسط α سکرتاز به 2 قسمت شکسته می شود و بعد انزیم γ سکرتاز روی یکی از قطعات اثر می کند و ان را به 2قسمت می شکند و در کل 3 قطعه پپتیدی تشکیل می شود که هیچکدام امیلوئید بتا نیستند،ولی عواملی مانند سن که در بیماری الزایمر است ویا حالت ارثی ان که اغاز زود هنگام بیماری است β سکرتاز انزیم اغازگراست که روی APP اثر کرده و محل اثر ان انتهای N ناحیه پپتید امیلوئید بتا می باشد و 2قطعه تشکیل می شود بعد انزیم γ سکرتاز وارد عمل شده و روی قطعه ای که حاوی پپتید امیلوئید بتا است روی انتهایC ان اثر کرده 2 قطعه پپتیدی تشکیل می شود که یکی از انها امیلوئید بتا است.

 

 

عوامل مختلفی در ایجاد بیماریهای نورودجنرتیو نقش دارند که شامل عوامل محیطی و ژنتیکی است.

عوامل محیطی :

فلزات - آلودگی هوا و آفت کش ها از ریسک فاکتورهایی هستند که با القای استرس اکسیداتیو در بیماری های  نورودجنرتیو نقش دارند.

Oxidative stress

شواهد نشان می دهد که اکسیداتیو استرس در چند مرحله از بیماری های نورودجنرتیو نقش دارد.تغییرات بیولوژبکی اساسی که وابسته است به شرایط اکسیداتیو استرس نه تنها در مغز بلکه در بافت های محیطی افرادی که تحت تاثیر بیماری های نورودجنرتیو قرار دارند دیده می شود.بنابراین شواهد نشان می دهد که شرایطی که آسیب اکسیداتیو استرس به لیپید پروتئین و نوکلئیک اسید را هم در مغز وهم در بافت محیطی افزایش می دهد باعث ایجاد بیماری های نورودجنرتیو می شود.

 

اکسیداتیو استرس ویژگی اصلی آلزایمر است. و همچنین این بیماری با کاهش سطح آنتی اکسیدان ها  همراه است

پاتوفیزیولوژی استرس اکسیداتیو آسیب به بیومولکول ها لیپید، پروتئین و DNA به وسیله رادیکال آزاداست.

 

رادیکال آزاد : هر گونه شیمیایی که حاوی یک یا چند الکترون جفت نشده باشد، که الکترون جفت نشده به عنوان یک الکترون کشنده از سایر مولکول ها الکترون می گیرد و منجر به اکسید شدن آن می شود.

رادیکال آزادواکنش پذیر با گرفتن  الکترون از نوکلئیک اسید لیپیدها و پروتئین ها و کربوهیدراتها پایدار می شوند در نتیجه باعث ایجاد واکنش های زنجیری می شوند که منجر به آسیب سلولی و بیماری می شود.

 

رادیکال های آزادی که به طور معمول در سلول هستند شامل رادیکال هیدروکسیل رادیکال سوپراکسید و رادیکال نیتریک اکسید است.

NO گازی است که توسط خانواده ای از آنزیم ها به اسم نیتریک اکسید سنتتاز (NOS) ساخته می شود و در بیشتر سلول های بدن وجود دارد.

NO در چند عملکرد سلولی نقش دارد که بستگی به مکان تولید آن دارد :

1 به عنوان یک گشاد کننده ی عروق عمل می کند.

2 به عنوان نوروترانسمیتر عمل می کند.

3 در پاسخ های ایمنی نقش دارد.

NO از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است و اگر زیاد تولید شود از فرم نورومدولیتور به فرم نوروتوکسیک تبدیل می شود.

NO تحت شرایط پاتولوژیکی مثل تولید ROS،واکنش های اکسیداسیون احیا که تولید RNS می کند برای سلول مضر می شود که منجر به اکسیداسیون، نیتروزیله شدن و نیتراته شدن پروتئین می شود.

 

مجموع نیتریت ها  و نیترات ها که محصول نهایی نیتریک اکسید هستند در بیماری آلزایمر افزایش می یابد.

 

ججس


سایت کنکور دهم و یازدهم و دوازدهم
چهارشنبه 6 تیر 1397 02:44 ب.ظ
ممنون
داریوش طاهری
سه شنبه 11 مهر 1396 11:20 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم
این جانب در بحث اتیولوژی بیماری آلزایمر می توانم اثبات کنم سبب این بیماری، ویروسی از خانواده هرپس ویریده(تبخال)است
طاهری

isbio.ir
مریم
شنبه 9 دی 1391 06:44 ب.ظ
سلام
مختصر ومفید بود
ممنونم
امیر
یکشنبه 7 آبان 1391 10:59 ب.ظ
آقا مرسی.نجاتم دادید
محبوبه
شنبه 25 شهریور 1391 12:25 ق.ظ
خوندم خداییش ایندفعه فهمیدم مطلب رو اسون بود .جالب بود افرین شكارچی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر