تبلیغات
سم شناسی دانشگاه تربیت مدرس - اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر 3
چهارشنبه 1 شهریور 1391

اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر 3

   نوشته شده توسط:    

Metals:

فلزات ضروری در غلظت های پایین برای فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان لازم است مثل سلنیوم- مس آهن-و روی.این فلزات ضروری نقش مهمی در مسیرهای متابولیسمی دارند..غلظت فلزاتی مثل سلنیوم آهن و روی و فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی مثل سوپراکسید دیسموتاز  (SOD) وگلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز در ADبرسی شده است وارتباط قوی بین فعالیت این­آنزیم­ها و کوفاکتورها وجود دارد. همچنین در ایجاد بیماری های عصبی مثل AD کمبود یا زیادی این فلزات نقش دارند

از میان عوامل شیمیایی محیطی فلزات و شبه فلزات سرب کادمیم- آرسنیک جزعناصری هستند که منجر به عوامل توکسیک می شود.مطالعات نشان می دهد که افرایش  سطح فلزات تجمع یافته در مناطق خاصی از مغز بیماران  نورودجنرتیو دیده شده است.افزایش آهن روی مس در پلاک های پیری و نوروفیلامنت هادیده  می شود.

بسیاری از فلزات دارای ویژگی کاتالیز واکنش ایجاد ROS      را دارند.که باعث آسیب به پروتئین می شود مثل دناچوره شدن و نقص سیستم یوبی کوینون پروتئازوم که این سیستم وطیفه ی حذف پروتئین های ناقص را دارد. اگر این اتفاق در مناطق خاصی از از مغز روی دهد باعث  بیماری های نورودجنرتیو می شود.همچنین افزایش محصولات ROS مسیر اصلی سرطان زایی فلزات است.

 

سرب                                  

مطالعات سم شاسی و اپیدمیولوژیکی نشان داد که تماس مزمن با سرب با بیماری های نورودجنرتیو ارتباط دارد.

امروزه مشخص شده که تماس مزمن با دوز متوسط سرب ایجاد رادیکال آزاد ر ا القا می کند و باعث آسیب اکسیداتیو به بیوملکول ها ضروری مثل لیپید پروتئین و DNA می شود. همچنین روی سیستم آنتی اکسیدانی تاثیر می گذارد

مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو القا شده بوسیله سرب با اجزای حاوی سولفور (L-متیونین Nاستیل سیستئین-L -هموسیستئین) کاهش می یابد.

در دوران جنینی CNS به اثرات فلزات حساس هستند.مطالعه ای که روی موش انجام شد نشان داد که تماس مغز با سرب در دوران جنینی باعث می شود که در بلوغ تحت تاثیر  APP و  قرار بگیرد و با کاهش  DNA متیل ترانسفراز و آسیب به  DNA همراه شود

جیوه

در دوران جنینی تماس با جیوه با بیماری های نورودجنرتیو همراه است ولی مکانیسم آن شناخته شده نیست.ولی این مشخص است که متیل مرکوری آسیب های پیش اکسیداتیو را در CNS القا می کند.تماس جنینی با متیل مرکوری در بزرگسالی باعث اختلال سیستم آنتی اکسیدانی گلوتاتیون در مغزو افزایش لیپید پراکسیداسیون در پمپ مغز می شود.

آرسنیک:

تماس باآرسنیک باعث افزایش ریسک سرطان های مختلف  می شود و روی CNSتاثیر می گذارد که این تاثیر در دوران جنینی و کودکی بیشتر است.حساسیت افراد به سمییت آرسنیک فرق می کند و به فاکتور های مختلفی بستگی دارد مثل تنوع در متابولیسم آرسنیک تغذیه- مکانیسم های دفاعی شخص و ژنتیک.

مکانیسم اصلی آرسنیک شامل اکسیداتیو استرس است که به سیستم دفاعی وابسته به تغذیه ارتباط دارد.

CU

مس یک فلز ضروری است که به دو شکل cu1,2 وجود داردو نقش مهم ان در در فعالیت انزیم های ضروری است.cu2  کوفاکتور آنزیم های Cu/Znسوپراکسید دیسموتاز فرواکسیداز سیتوکروم اکسیداز تیروزین و دوپامین هیدروکسیلاز است.90% مس با سرولوپلاسمین باند می شود و 10%آن ازاد است

.غلظت مس در خون بازتاب بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی است.مثل فاکتورهای غذایی- بیماری هپاتیتو عفونت های حاد و مزمن.مس در ایجاد علائم عصبی هم نقش دارد.همچنین در سایت فعال آنزیم SOD نقش دارد.که کمبود مس باعث کاهش فعالیت این آنزیم می شود.سیستم عصبی بالغ نسبت به کمبود مس آسیب پذیر است. و باعث بیماری های عصبی می شود.

 

افزایش غلظت مس در مغزافراد AD نشان می دهد که مس در پاتوژنز این بیماری نقش دارد.مس می تواند با   وAPP باند شود وروی ساختار وسمیت آن اثر بگذارد.گفته می شود که مس در تشکیل ساختار بتاشیت که یک ساختار ثانویه  است اثر می گذاردوباعث سمیت آن می شود.

مس می تواند مسیرهای زیر را تحت تاثیر قرار دهد:

1-تغییر ساختار ثانویه

2-القا استرس اکسیداتیو در مغز

3-تنظیم مسیرهای سیگنالی سلول

.ان چیزی که در الزایمر نقش دارد مس ازاد است که حتی ممکن است در ایجاد ROS هم نقش داشته باشد.تغییر در بالانس مس مستقیما بابیماری در ارتباط است.وهمچنین پلاک ها را تحت تاثیر قرار می دهد.همچنین در تشکیل تائو نقش دارد.

APPمی تواند انتقال مس را تعدیل کند که بواسطه دومین باند شونده خارج سلولی است(cubd)

که این اتصال باایجاد ارتباط دارد.کمبود مس داخل سلولی و افزایش مس خارج سلولی با افزایش ترشح همراه است که یا به علت افزایش بیانAPP است یا ویا افزایش فعالیت BACE1 (آنزیم بتا سکرتاز سایت بتا APP).کمبود مس در نووبلاستومای انسانی به طور قابل توجه ای باعث افزایش فعالیت BACE1 در نتیجه افزایش  می شود.بنابراین APP ممکن است عملکردی مثل پروتئین بیرون برنده مس در نورون داشته باشد.بنابراین بیان بیش ازحد APP باعث بدتر شدن تخلیه سلول های نورونی از مس می شودو فعالیت سوپراکسید دیسموتاز مغز را کاهش می دهد.که این همراه است با کاهش پاسخ NMDA به گلوتاماتکه این باعث اسیب سیناپسی می شود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر