تبلیغات
سم شناسی دانشگاه تربیت مدرس - اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر 5
چهارشنبه 1 شهریور 1391

اثر عوامل طبیعی بر بیماری آلزایمر 5

   نوشته شده توسط:    

عماد جعفرزاده

AL3+     محرکی برای لیپیدپراکسیدیشن القا شده توسط آهن در غشای سلولی می شودو باعث آسیب اکسیداتیو  می شود  اگرچه خود AL3+به طور مستقیم اثر پراکسیدازی ندارد.(89-90) .

ژن های مربوط به آهن مثل c2 و کروماتوزیسریسک فاکتورهایی برای آلزایمر است(166-167)

معلوم شد مکمل های آهن اثرات موثر در بهبودی علائم ادراکی در آلزایمر داررند(168)

آلومینیوم و سایر فلزات اولیگومر شدن  را افزایش می دهند :

بیان غیر طبیعی APP می تواند منجر به افزایش ترشح   و تجمع آن می شود  معمولا بوسیله پروتئاز هایی مثل نپریلایزین تجزیه می شود .داون ریگوله شدن این آنزیم بوسیله AL القا می شود و می تواند باعث تجمع  شود.(43)

به علاوه  د ر حضور سایر فلزات مثل Zn,Fe,Cu اولیگومر می شود و به پروتئازها مقاوم می شود و در مغز انباشته می شود.

AL هموستاز کلسیم را مختل می کند:

اولیگومرهای  می توانند براحتی به غشای سلول متصل می شود و باعث تشکیل کانال های یونی می شود (147)

در نتیجه نفوذ کلسیم از طریق کانال های آمیلوئید بتا منجر به فسفوریله شدن تائو تخلیه فاکتورهای نوروتروفیک و تشکیل رادیکال آزاد می شود که در نتیجه این اثرات باعث مرگ نورونی می شود.

با توجه به نقش فلزات در ایجاد آلزایمر از شلاتورها می توان در درمان آلزایمر بهره گرفت.

 

همچنین AL به پروتئین تائو در نوروفیبریل ها باند می شود

اثرات خطرناک کاهش آهن در مغز روی تولید نوروترانسمیترهای مغز و عملکرد بیوشیمیایی وادراکی  مغز اثر می گذارد. فعالیت کاتالاز اریتروسیت ها و غلظت آهن پلاسما در افرادAD پایین است.که کاهش فعالیت کاتالاز ممکن است به علت تخلیه آهن باشد.چون کاتالاز برای برای فعالیت خود به آهن نیاز دارد.همچنین آهن یک عنصر ضروری برای حفظ ساختار و عملکرد حافظه CNS است.


غشای سلول وپیر شدن مغز:

ساختار دینامیکی غشای سلولی مکانیسم های کنترلی را فراهم می کند و این ساختار تنظیم کننده چند فانکشن است از جمله نفوذ پذیری و انتقال.

فرضیه غشای سلولی در اتیوپاتوژنز آلزایمر پذیرفته شده است.تغییرات شیمیایی اجزای غشا تعدیل هموستاز و سایر تغییرات در آلزایمر دیده می شود.اخیرا نشان داده شده که تغییر سیالیت غشا با رویدادهای نوروپاتولوژیکی همراه است مطالعات نشان می دهد که AL ویژگی های بیوفیزیولوژیکی غشا را تغییر می دهد.در بعضی از بیماران افزایش سیالیت غشای پلاکت دیده می شود.که احتمالا بواسطه باند شدن ALبه فسفولیپیدهای اتفاق می افتد.در حالی که Zn این اثر ALرا بر می گرداند.مکمل های  Znسیالیت غشای پلاکت را بر می گرداند و باعث بهتر شدن علائم ادراکی در AD می شوند.

Zn

-1در عملکرد بیش از 200 آنزیم نقش دارد

2-در انتقال سیناپسی و آکسونی نقشدارد

3-در رشد توبول های مغزی و فسفریله شدن آن  دارد.

Zn تجمع  را در invitro   سرعت می بخشد.و مناطق 6-28 آن سایت باند شونده Zn است.کمپلکس Zn و  پایدار و محلول در آب است. Zn باعث تغییر کنفورماسیون  می شود.  در خون و CSF  در حد نانومولار ترشح می شود.

در افراد  AD میزان Zn کاهش را نشان می دهد.در صورتی در بعضی از گزارشات افزایش میزان آن گزارش شده است.ولی شواهد بیشتر بیان می کند که کمبود Zn در AD نقش دارد.واین کمبود به پیشرفت بیماری هم کمک می کند.تجمع روی در مغز افراد AD که فوت کرده بودند با افزایش غلظت آمیلوئید ارتباط داشت.که این نتیجه بدست آمد که روی یک فاکتور اولیه برای گسترش AD است.کاهش  روی پلاسما ممکن است به علت تجمع روی در بافت ها باشد .ثابت شده که مس روی در تشکیل بتا آمیلوئید نقش عمده دارند.که با اتصال به APPاین اتفاق می افتد.به همین دلیل درمان با شلاتورهای مس و روی به سرعت تجمع   را در مغز مهار می کند.

سلنیوم:Se

یک عنصر ضروری است که در بدن به عنوان آمینواسید سلنوسیستئین روی سایت فعال آنزیم های وابسته به سلنیوم وجود دارد. این عنصر با فعالیت آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز ارتباط دارد.فعالیت این آنزیم در AD ممکن است کاهش- افزایش یا نرمال باشد.که سطح Seپلاسما یاCSF  نرمال یا بالا است.

مطالعات پیشنهاد می کند که آنتی اکسیدان های محیطی و سطح فلزات ضروری می تواند مارکری از سیستم آنتی اکسیدانی مغز باشد. در مطالعات دیده شد که آنتی اکسیدان ها و  فلزات ضروری در پلاسما افراد AD کاهش را نشان می دهد.

CoCl2      

CoCl2       بوسیله   upregule   کردن بیان پروتئین پیشسازبتاآمیلوئید  (APP )همچنین با افزایش بیان γ سکرتازو β سکرتاز باعث افزایش تولید بتاآمیلوئید می شود

در سلول های گانگلیونی شبکیه با حضور کبالت آپوپتوز شدت پیدا کرده است که این وابسته به تولیدROS  است که آنتی اکسیدان ها به طور قابل توجه ای  آپوپتوز القا شده توسط CoCl2 را خنثی میکند.


سیگار:

نورودجنرتیو تاخیری یک اثر شایع در افرادی است که از آسیب تنفسی سیگار زنده مانده اند مواد پیش اکسیدان موجود در تنباکو علت اکسیداتیو استرس است.که بواسطه این اثر باعث سرعت بخشیدن به آترواسکلروزیس می شود.و باعث می شود DNA اداکت در هیپوکمپ اتفاق بیفتد که در ادامه باعث میس مچ می شود.

تغذیه

مطالعه نشان می دهد که سوء تغذیه در رژیم های کمبود پروتئین-سلنیوم و روی همچنین فراوانی موادی مثل آهن و ویتامین C باعث افزایش اکسیداسیون بیوملکول ها و آسیب سلولی می شود.افزایش محصولات گلیکوزیله و سایر مشتقات اکسیدانت در رژیم غذایی باعث افزایش استرس اکسیداتیو می شود.بین دریافت چربی اشباع و غیر اشباع و کاهش عملکرد ادراکی یک رابطه خطی وجود دارد.دریافت زیادی مس با رژیم غذایی اسیدچرب اشباع ترانس باعث افزایش ریسک کاهش عملکرد ادراکی می شود.در حالی که اسید های چرب غیر اشباع باn=3 با اثری که روی           می گذارد باعث کاهش ریسک بیماری می شود.

مواد آنتی اکسیدان ضدالتهابی و عوامل نوروپروتکتیو اثر حفاظتی علیه AD دارند.که بواسطه خاصیت اسکونجری  ROSوداون ریگوله کردن سایتوکاین ها است.

Mg

نقش Mg وبیماری­­­­های نورودجنرتیو برسی شده است.سطح منیزیم در بافت های افرادAD کاهش یافته

 

 

 

 


http://www.ibisgaming.com/forums/member.php?u=18001-DirkDaugherty1
سه شنبه 22 مرداد 1398 09:48 ق.ظ
My partner and I stumbled over here different website and thought I
might as well check things out. I like what I see so now i'm following you.

Look forward to exploring your web page for a second time.
Keto Plan Classic Formula Ingredients
سه شنبه 15 مرداد 1398 08:40 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on. You
have done an impressive job and our entire community will be
grateful to you.
الهام رستمی
یکشنبه 15 شهریور 1394 02:24 ب.ظ
باسلام
مطالب خوبی درارتباط با الزایمر گذاشته شده..امکان هست که منابع مورد استفاده یا مقالاتی که ازان استفاده کردید ایمیل کنید..ممنون میشم.
طب بوک
پنجشنبه 9 مرداد 1393 10:04 ب.ظ
سلام!
می خواستم سایت طب بوک را معرفی کنم.

طب بوک شبکه احتماعی پزشکی هست که هم پزشکان و هم بیماران و سایر ارایه دهندگان خدمات پزشکی در آن عضو می شوند.

ارایه دهندگان خدمات پزشکی ( پزشکان-کلینیکها -داروخانه ها و... ) علاوه بر معرفی خود و تبلیغ خدمات خود می توانند با ارسال مطلب و عکس به تبادل نظر در مورد داروها -بیماریها و مسایل پزشکی بپردازند.

و بیماران می توانند نظر خود را راجع به خدمات ارایه شده اعلام کنند.

منتظرت هستم!
تارلا
شنبه 31 خرداد 1393 12:11 ب.ظ
با تشکر از مطالب فوق العاده آموزنده
حامد
جمعه 25 بهمن 1392 04:45 ق.ظ
الكی میگی!!
▂▃▄▅▆▇█▓▒░Mehdi░▒▓█▇▆▅▄▃▂
جمعه 6 بهمن 1391 11:00 ق.ظ
عاقا عماد خیلی کارت درست ..نوکریم چاکریم مخلصیمممم
اصلا خاک زیر پاتیممم
ولی خاک تو سر بقیه نویسندهاتون که هیچی نمینویسن

بازم بگم همیشه نوکریم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر