تبلیغات
سم شناسی دانشگاه تربیت مدرس - فارماکولوژی بوتولینم2
یکشنبه 1 اسفند 1389

فارماکولوژی بوتولینم2

   نوشته شده توسط:    

مکانیزم کاستن درد

حدود دو دهه است که می دانیم بوتولینم نوع A باعث کاهش دردهای ناشی از دیستونی سر و گردن می شود.همچنین گزارش شده است که بوتولینم نوع A باعث کاهش سردرد ، دردهای پشت و همچنینی میگرن می شود.بوسیله مکانیزم عملی که دقیقا وابسته به اعصاب نیست.

مطاعات پیش بالینی نشان داده است که تزریق زیر جلدی بوتولینم نوع A در موش باعث کاهش درد می شود. این نتایج بوسیله نتایج بدست آمده از محیط  IN VITRO نشان می دهد که بوتولینم نوع A باعث مهار آزاد سازی نوروپپتیدها و گلوتامات می شود ، تایید می شود. ما معتقدیم که عمل ضد دردی بوتولینم نوع A به واسطه عمل مستقیم بر روی عصب های حسی خارجی حساس شده و کاهش ثانویه غیر مستقیم حساسیت مرکزی است.

نوشته شده توسط جابر ظفری و احسان صحرایی

فارماکولوژی پیش بالینی

به عنوان یک دارو اندکس درمانی و بازده درمانی (پنجره درمانی)بوتولینم بر اساس خواص بالینی آن است. مقدار دوزی که برای خواص درمانی مورد نیاز است باید خیلی کم تر از مقداری باشد که باعش مرگ می شود(پنجره درمانی بزرگ باشد). چون بوتولینم به صورت موضعی تزریق می شود معمولا نباید باعث ایجاد اثرات سیستمیک وسیعی نسبت به موقعی که به صورت خوراکی مصرف می شود ، بشود. اثرات معکوس در میان انواع مختلف بوتولینم به فرمول آن بستگی دارد. بوسیله مطالعات پیش بالینی اندکس درمانی و بازده درمانی سروتیپ های مختلف بوتولینم را مشخص کرده اند.در آزمایشگاه برای مدل بازده تزریق درون عضلانی از ضعف عضلانی موضعی ناشی از تزریق بوتولینم به درون اعضای موش استفاده کرده اند.در این مدل تاثیر بوتولینم بر روی میزان کم کردن رفلکس در موش بوسیله تست DAS برای غلظت های مختلف اندازه گیری شده است. اندکس درمانی و بازده ایمنی در این مطالعه به صورت نسبت  بعد از تزریق عضلانی به  در مدل DAS تعریف می شود.ما چند نوع از بوتولینم را تست کردیم (FوBوA) و اندکس های درمانی متفاوتی را بدست آوردیم که بیش ترین آن مربوط به یک گونه سروتیپ A (1.7±13.92) و F(3.9±16.7)و بعد از آن گونه های دیگر سروتیپ A(0.9±7.6) وB (0.3±5.4) بود.مطالعات بیش تر ما را به سوی مدلی برای بازده درمانی برای انواع بوتولینم پیش برد. در استفاده های بالینی از بوتولینم بسیاری از اثرات معکوس در جاهایی دور تر از محل تزریق در ماهیچه ایجاد می شود که باعث اثرات ناخواسته و ضعف عضلانی در آن ماهیچه می شود. در مطالعت پیش بلینی بازده درمانی یا پنجره درمانی مدل سازی می شود به شکل نفوذ که به صورت نسبتی از دوز آستانه که در ماهیچه 4 سر آتروفی ایجاد می کند بعد از تزریق در ماهیچه پشت پا به  درDAS . بازده نفوذ هم مقادیر متفاوتی داشت که بیش ترین آن برای نوعی از سروتیپ A(6.8) و بعد از آن نوع دیگری از A (1.5) و بعد برای B(1) بدس آمده است.

مقایسه داروشناسی بالینی

تفاوت مهم در اندکس درمانی و بازده نفوذ مشاهده می شود که بین انواع مختلف بوتولینم در مطالعات پیش بالینی در مجلات بالینی منتشر می شود.یکی از اختلافاتی که به چشم می آید خشکی دهان بعد از دیستونی گردن است، در مطالعات کنترل شده. خشکی دهان بوسیله بوتولینم نوع B ،24 تا 44 درصد گزارش شده است که بصورت مکرر از آن یک اتفاق نا خوشایند یاد می شود ، و برای یک نوع A (ISPEN) حدود 18 تا 33 درصد گزارش شده است که این اتفاق جزو سه اتفاق مهم ناشی از بوتولینم است.در درمان بوسیله بوتولینم نوع A(ALLERGAN) هم خشکی دهان  دیده می شود.این تفاوت ها ، البته جدا از آزمایشهای بالینی ، شبیه به مطالعات پیش بالینی هستند و به نظر می رسد نفوذ سم تزریقی دورتر از محل تزریق به نوع بوتولینم بستگی دارد.

خشکی دهان برای بوتولینم نوع B بعد از تزریق در ماهیچه های اعضای بالایی بدن برای درمان تشنج (9نفر از 10 بیمار) و ماهیچه های پس سری برای درمان سردرد(حدود 12 نفر از 31 بیمار) گزارش شده است.خشکی دهان در این مطالعه عمدتا بوسیله توزیع سم در بدن بوجود می آید و احتمالا اثرات ناخوشایند اتونومیک بزرگتر باشند. فاکتور اصلی تفاوت در میان اتفاقات ناخوشایند بالینی در مدلهای اندکس درمانی به خوبی مطالعه نشده است. بعضی از تغییر پذیری ها بین بوتولینم نوع Aو B شاید به خاطر تفاوت سروتیپ آنها باشد. اگرچه تفوت در بین انواع A احتمالا بوسیله چندین فاکتور از قبیل فرمولاسیون و روشهای سنتز آنها بوجود می آید. تفاوت های پایه ای احتمالا باعث اثرات ناخواسته از قبیل توالی آمینو اسید ، میزان آلبومین سرم ، مقدار لاکتوز و سدیم کلرید موجود در فرمولاسیون ، سایز و ترتیب کمپلکس پروتئینی غیر سمی می شود.هنوز مشخص نیست کدام یک از این عوامل در تفاوت های مشاهده شده مهم تر است.بسیاری از این تفوت ها بوسیله مشتقات زیستی بوتولینم بوجود می آید.

نتیجه گیری

بوتولینم پروتئینی است که کاربرد چشمگیری در درمان بیماری های مربوط به گوش و حلق و بینی دارد. و نتیجه ان مهار موضعی اگزوسیتوز در ناحیه تزریق است. خاصیت درمانی آن بوسیله بررسی ساختمان و مکانیزم عمل آن بدست می آید. با توج به این که محل اتصال و شکستن SNARE ها در طول عمل به صورت اختصاصی است. اگر چه در مسیر موضعی تجویز فراهم زیستی برابر شرایط توزیع کنترل شده نیست ، مشاهده شده است که مدلهای پیش بالینی اندکس درمانی و پنجره درمانی از داده های بالینی حمایت می کنند. اساس این تفاوت ها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است اما احتمالا به سروتیپ و فرمولاسیون محصولات تجاری بستگی دارد.

بوتولینم هنوز در حال بررسی برای کاربردهای درمانی دیگر است. بررسی ها به عنوان یک وسیله برای بهتر شناختن آزاد سازی نوروترانسمیترها است. تحقیقات آینده امیدوارانه به دنبال مکانیزم کاهش درد بوتولینم نوع A و ترکیبات مرکزی که بعد از تزریق آن برای شرایط هایپر اکتیوی  که وابسته به عصب هستند انجام می شوند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر